Warning: include_once(includes/class-wc-post-data.php): failed to open stream: No such file or directory in /home2/kiancnc2/public_html/wp-content/plugins/woocommerce/woocommerce.php on line 246

Warning: include_once(): Failed opening 'includes/class-wc-post-data.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php72/usr/share/pear') in /home2/kiancnc2/public_html/wp-content/plugins/woocommerce/woocommerce.php on line 246

Warning: include_once(api/class-wc-rest-product-categories-controller.php): failed to open stream: No such file or directory in /home2/kiancnc2/public_html/wp-content/plugins/woocommerce/includes/class-wc-api.php on line 157

Warning: include_once(): Failed opening 'api/class-wc-rest-product-categories-controller.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php72/usr/share/pear') in /home2/kiancnc2/public_html/wp-content/plugins/woocommerce/includes/class-wc-api.php on line 157
برنامه نویسی cnc | برنامه های آماده | کیان سی ان سی

ادامه برنامه نویسی cnc

برنامه نویسی cnc

حرکت ابزار

در تمامی ماشین های CNC تنها سه نوع حرکت به شرح زیر وجود دارد:

 G00 : حرکت سریع ابزار

 G01 : حرکت کند ابزار همراه با براده برداری در راستای خط مستقیم

 G03/G02: حرکت کند ابزار همراه با براده برداری در مسیر دایره ای

 تمامی حرکات دیگر مانند کد G81 در ماشین فرز(این کد مربوط به سوراخ کاری است،) یا کدG84 به صورت ترکیبی از این سه نوع حرکت اصلی قابل بیان میباشند، لازم به ذکر است که بر روی این سه نوع کد G از نوع کدهای پایدار میباشند، بعضی دیگر از کدهای G مورد استفاده در برنامه نویسی CNC نیز پایدار میباشند که در جای خود توضیح داده خواهند شد.

انواع حرکت ماشین های سی ان سی

استفاده از برنامه های آماده

برنامه های آماده برنامه هایی هستند که کمک موثری به برنامه نویس در جهت نوشتن ساده یک برنامه می نمایند،استفاده از این نوع برنامه ها میتواند کمک موثری در کم کردن حجم برنامه. حذف عملیات ریاضی پیچیده و بهینه نمودن برنامه نماید، مثال هایی از برنامه های آماده در ماشین های فرز عبارتند از: برنامه سوراخ کاری برنامه برقوکاری، برنامه قلا ویز کاری، برنامه بورینگ و…

هر کدام از این برنامه ها به جای اینکه حاوی سه فاز اصلی و خطوط مربوطه باشند تنها با یک کد مشخص میگردند همین امر در بهینه نمودن برنامه نویسی کمک بسزایی به برنامه نویس می نمایند.

ابزار براده برداری

بایستی توجه داشت که برای هر نوع عملیات ماشین کاری خاص نظیر سوراخ کاری، قلا ویزکاری و… ابزار کار
مناسبی وجود دارد که شخص برنامه نویس بایستی با توجه به تجربه ابزار کار مناسب را انتخاب نماید، اندازه و شکل ابزار براده برداری برای یک هدف خاص نیز مسیٔله دیگری است که بایستی به نحو مناسب به آن پرداخته شود، در این خصوص کاتالوگ های صنعتی مربوط به ابزارهای مختلف میتوانند اطلا عات ارزشمندی را در اختیار برنامه نویس قرار دهند، لازم به ذکر است که به روی ماشین های CNC از تعداد محدودی ابزار نصب می شوند که کد مربوط به آنها در حافظه این گونه ماشین ها ذخیره میگردد.

در انتخاب ابزار براده برداری مناسب بایستی به نکات زیر توجه نمود:

 ۱- ابزار سوراخ کاری:

ابزارهای مناسب برای سوراخ کاری عبارتند از مته های ساده ای که دارای ۲ یا ۳ یا ۴ لبه ی برش میباشند، مته های دو لبه برای سوراخ کاری اولیه استفاده میشوند و از مته های ۳ یا ۴ لبه برای صیقل کاری سوراخ هایی که توسط مته های دو لبه ایجاد میشوند استفاده میگردد

۲-  ابزار کار در ماشین های فرز:

در ماشین های فرز قطعه کار ثابت بوده و ابزار براده برداری دارای حرکت دورانی میباشد، نمونه ای از ابزارهای متفاوت از ماشین های فرز CNC را در شکل زیر مشاهده میکنید. همانگونه که مشاهده می شود ابزار کار چند لبه میباشند.

۳- ابزار در ماشین های تراش:

در ماشین های تراش نوع سطح تولید شده توسط ماشین تراش بستگی کامل به نوع ابزار براده برداری و مسیر براده برداری دارد، ابزار کار در ماشین های فرز تک لبه میباشد. هنگامی که لبه ی برنده ای براده برداری شکسته میشوند سطح قطعه کار خشن شده و نیروی لازم برای براده برداری افزایش مییابد ،در این حالت ارتعاش و صدای صوت مانندی تولید میشود که میتواند بیانگر شکسته شدن لبه ابزار براده برداری باشد، در هر حال در انتخاب ابزار براده برداری مناسب در ماشین های تراش بایستی عوامل زیر را مد نظر داد. الف) جنس ابزار براده برداری

ب) شکل و فرم ابزار براده برداری

ج) فرم ابزار

 در مورد جنس ابزار براده برداری ماشین های تراش بایستی در نظر داشت که جنس این گونه ابزارها میتواند از نوع فو لادهای ابزار کربنی، فو لادهای تند برآلیاژهای غیرآهنی ریختگی فولا دهایی با فاز کاربیدی فولا دهای تفجوش و یا فولا دهای مصنوعی ساییده و الماسه ها باشد.

همچنین در مورد شکل و فرم ابزار براده برداری در ماشین های تراش بایستی به مسایٔلی نظیر زاویه ابزار، زاویه
لبه برنده، شعاع دماغه ابزار و زاویه شیار توجه نمود، شکل زیر نشان دهنده بعضی از ابزارهای براده برداری در ماشین های تراش میباشد.

 

مایع روانکار

در مورد مایع خنک کاری بایستی توجه داشت که دو دلیل اصلی برای استفاده از مایع خنک کاری وجود دارد،

 ۱- انتقال حرارت تولید شده

 ۲- کاهش فرسودگی ابزار براده برداری

در اغلب موارد از مایع خنک کاری برای برآورده شدن دو مورد ذکر شده در بالا استفاده میشود و لیکن در بعضی از موارد خاص از مایع خنک کاری برای جابجا نمودن براده های تولید شده نیز استفاده میگردد.

برنامه CNC

مجموعه دستورالعمل هایی را که جهت ماشین کاری یک قطعه لازم است طی یک برنامه مرتب شده و به سیستم کنترل ماشین داده میشود. برای براده برداری از یک قطعه توسط ماشین CNC باید اطلا عات کاملی در مورد قطعه کار، نحوه ماشین کاری مسیر حرکت ابزار برشی، سرعت های برشی، سیستم مختصات و نقاط صفر به سیستم کنترل داده می شود.

بخش عمده این اطلا عات و دستورالعمل ها در قالب برنامه CNC تنظیم شده و وارد حافظه ماشین میشود. در برنامه نویسی ماشین های CNC میتوان از زبان های مختلف برنامه نویسی و حتی از روش های پارامتریک استفاده کرد. زبان مورد استفاده و مورد نیاز در اینجا زبان COMPACT میباشد که در واقع برنامه نویسی با استفاده از کدهای عملیاتی میباشد که مطابق با استاندارد۶۶۰۲۵ DIN ساختار برنامه میباشد.

برنامه های cnc

برنامه های CNC عملا به دو روش نوشته و تهیه میشوند که عبارتند از:

۱- برنامه نویسی دستی :

در برنامه نویسی دستی طرح کار مطابق نقشه قطعه کار تهیه میشود. نقاط حرکت ابزار تعیین و محاسبه

میشود و سپس برنامه به صورت دستی و به زبان برنامه نویسی آن تهیه میشود. و باز هم اطلا عات به صورت دستی وارد ماشین میگردد. در مورد قطعات ساده بهتر است که مستقیما روی ماشین نوشته شوند.

۲-برنامه نویسی توسط سیستم های CAD/CAM :

 برنامه نویسی توسط رایانه برای قطعات پیچیده که محاسبه نقاط حرکت ابزار امکان پذیر نمی باشد بکار می رود. ابتدا قطعه مورد نظر توسط نرم افزارهای مربوطه طراحی و ترسیم میشود و سپس به کمک نرم افزارهای ساخت برنامه نحوه براده برداری تعیین و برنامه قابل فهم برای ماشین CNC تهیه میشود.

در هر صورت برای نوشتن برنامه ماشین کاری یک قطعه باید مراحل زیر انجام شده باشد :

 1. بررسی نقشه و انتخاب ماشین مناسب
 2. محاسبه پارامترهای ماشین کاری
 3. طراحی قید و بند در صورت نیاز و ابزارهای مورد نیاز
 4. تعیین نقطه صفر قطعه کار و نوع سیستم اندازه دهی
 5. تهیه پیش نویس برنامه
 6. آماده سازی و وارد کردن برنامه
 7. شبیه سازی برنامه
 8. اجرای برنامه

انواع کنترلرها

پیش از آنکه وارد مبحث برنامه نویسی شویم بهتر است با انواع کنترلرهای مختلف آشنا شویم، با این وجود باید توجه داشت که «ماشین های CNC با کنترلرهای مختلف وجود دارند اما نحوه برنامه نویسی همه آنها مشابه هم می باشد لذا تسلط بر یکی از کنترلرها برنامه نویس را قادر خواهد ساخت که در مواجه شدن با کنترلر جدید با مطالعه کاتالوگ دستگاه درصدد برنامه نویسی آن برآید

چند شرکت اصلی سازنده کنترلرهای CNC عبارتند از:

 1. شرکت زیمنسSIEMENS (آلمانی)
 2. شرکت فانوکFANUC (آمریکایی)
 3. شرکت سینسیناتی CINCINATI (آمریکایی)
 4. شرکت فیلیپس PHILIPS (هلندی)
 5. شرکت هایدینهاینHEIDENHAIN (آلمانی)
 6. شرکت گرونیگGRUNDIG (آلمانی)
 7. شرکت کادیلا کCADILAC (آمریکایی)
 8. شرکت امکوEMCO برای ماشینهای CNC آموزشی

برنامه نویسی باM,G  کدی در تمام ماشین های CNC اعم از تراش، فرز، وایرکات، لیزر پانچ و غیره استفاده شده است. در برنامه نویسی توسط زبان APT و سیستم های CAD/CAM نیز برنامه در نهایت به وسیله پست پروسسور به M,G کد تبدیل و به ماشین ارسال میشود. لذا آشنایی با این زبان برنامه نویسی (M،Gکد)ضروری میباشد.

در این مقاله برنامه نویسی ماشین های تراش و فرز CNC با سیستم کنترل زیمنس تشریح میشود.

ساختار برنامه CNC :

اطلا عات مربوط به مسیر براده برداری، سرعت های برشی، ترتیب فعال کردن، ابزارها، انتقال صفر ابزار و قطعه کار و… در برنامه گنجانده میشود. در اینجا ساختار برنامه CNC در استاندارد DIN66025 و موقعیت سیستم مختصات بر اساس استاندارد DIN66217تعریف شده است. البته بسیاری از سازندگان برای ساخت کنترلرهای خود از زبان های اختصاصی و علا یٔم اختصاری خود استفاده میکنند.

هر برنامه از اجزا زیر تشکیل شده است:

۱- نام برنامه

این عنوان از یک سمبل که عموما علا مت% است به همراه یک عدد که شماره برنامه می باشد تشکیل شده است

و در سیستم کنترل SINMMERIK ، مخصوص دستگاه های Siemense ،این عدد بین ۱تا۹۹۹۹ میتواند تغییر کند. هر برنامه دارای شماره خاص خود میباشد. در صورتیکه برنامه خارج از کامپیوتر ماشین نوشته شده و سپس به حافظه ماشین وارد شود باید به علا مت عنوان MPF که معرف حافظه برنامه اصلی MAIN PROGRAM FILE می باشد اضافه شده و سپس شماره برنامه را ذکر نمود،                                    MPF1234

۲- پایان برنامه

انتهای برنامه با یکی از کدهای M02،M30،M99 مشخص میشود که عموما M30،یاM02 میباشد.

۳- متن برنامه

 متن اصلی برنامه که بین عنوان و علا مت پایان برنامه قرار میگیرد. از تعدادی خط یا بلوک برنامه تشکیل شده است. هر خط برنامه را یک بلوک برنامه گویند. کلیه دستورها و اطلا عات لازم درباره ی متغیرهایی مانند سرعت برشی، سرعت دورانی، دوران، مسیر حرکت ابزار و غیره در این بلوک قرار خواهد گرفت.

NC PROGRAM

%Ø Ø Ø ۱

شماره برنامه ۱

N0010 G90 G54 T01 D01 M06

N0020 G96 S200 M04

N0030 G00 X32 Z0

N0040 G01 X-1

N0050 G00 Z2

N00160 M30

۴- ساختار بلوک:

هر خط برنامه CNC را یک بلوک برنامه گویند که ممکن است شامل یک دستور و یا بیشتر باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.